W sobotę, 9 czerwca w nowo otwartej Małej Scenie, której siedziba znajduje się na Dworcu PKP Będzin Miasto odbędzie się premiera nowego spektaklu Teatru Dormana. Będzie to nowa adaptacja Antygony.

„Antygona: Jestem na nie” to nowa adaptacja klasycznego tekstu jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia Tomasza Kaczorowskiego. Tym razem spektakl przeznaczony jest dla widzów od 13 roku życia.

– Zagubiona pośród wartości Antygona jest inspiracją do spektaklu, który opowie o tym, jak bliska naszym dzisiejszym konfliktom jest bohaterka Sofoklesa. Tak jak tragedie Sofoklesa trwożyły i wstrząsały starożytnymi Grekami możliwością samorozpoznania na scenie, tak my chcemy opowiedzieć o nas tu i teraz – podkreśla Paweł Klica, dyrektor Teatru Dormana.

Minęły tysiące lat, a żądza władzy i nienawiść wciąż toczą społeczeństwo. Teby, wyniszczone bratobójczą wojną, żądają sprawiedliwości. Tylko czy Antygona chce sprostać oczekiwaniom Tebańczyków i umrzeć w imię honoru?

– Moja autorska reinterpretacja antycznego dramatu skupia się na słowie – na mowie nienawiści. Jest głosem sprzeciwu wobec antagonizmów i braku chęci nawiązania dialogu z drugą stroną . Problemem w tragedii Sofoklesa nie jest bowiem konflikt „dobrej” Antygony ze „złym” Kreonem, ale to, że nawet nie próbują szukać porozumienia, wzajemnie się oskarżając i prowadząc siebie i swoich zwolenników do bram Tartaru – podkreśla Tomasz Kaczorowski, reżyser spektaklu.

Kolejny spektakl zobaczyć będzie można 13 czerwca o godz. 10:00 oraz 18:00.

CZYTAJ TAKŻE:

Teatr na dworcu. Na dobry początek dwie premiery

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here