W sosnowieckim areszcie śledczym ogłoszono alarm. Powód? Bunt osadzonych. Odmówili zejścia z placu spacerowego. Chwilę później wybuchł pożar posterunku uzbrojonego. – Na szczęście były to tylko ćwiczenia – mówi ppor. Grzegorz Kantor, rzecznik AŚ Sosnowiec.

W środę, 31 października w sosnowieckim areszcie śledczym odbyły się ćwiczenia w doskonaleniu procedur przeciwdziałania na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa jednostki. Oprócz funkcjonariuszy aresztu w ćwiczeniach wzięli udział także funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej z Sosnowca.

– Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń, w godzinach porannych, w jednostce zabrzmiała syrena alarmowa w związku z naruszeniem porządku w oddziale mieszkalnym. Osadzeni odmówili zejścia z placu spacerowego. W związku z niepowodzeniem negocjacji i agresywną postawą osadzonych funkcjonariusze Służby Więziennej z Aresztu Śledczego w Sosnowcu zastosowali odpowiednie środki przymusu bezpośredniego obezwładniając i izolując uczestników zdarzenia. Całą akcję wspierali funkcjonariusze grupy GISW Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Katowicach – mówi ppor. Grzegorz Kantor, rzecznik AŚ Sosnowiec.

Ćwiczenia w sosnowieckim areszcie śledczym – fot. mat.pras.
Ćwiczenia w sosnowieckim areszcie śledczym – fot. mat.pras.

Ćwiczenia obejmowały także koordynację działań funkcjonariuszy straży pożarnej i funkcjonariuszy SW w trakcie gaszenia pożaru w obrębie posterunku uzbrojonego, gdzie znajdował się funkcjonariusz.

– W ramach wspólnej interwencji służb dokonano ewakuacji poszkodowanego. Następnie strażacy dokonali przeglądu instalacji przeciwpożarowej oraz zapoznali się z infrastrukturą jednostki. Zostali również zapoznani z realiami codziennej pracy funkcjonariuszy sosnowieckiego aresztu – relacjonuje rzecznik AŚ Sosnowiec.

Ćwiczenia w sosnowieckim areszcie śledczym – fot. mat.pras.
Ćwiczenia w sosnowieckim areszcie śledczym – fot. mat.pras.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie efektywności przyjętych rozwiązań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, a także usprawnienie działania służb i przygotowanie do wspólnego reagowania na możliwe zagrożenia. Wspólne manewry to także okazja do sprawdzenia systemu alarmowania w jednostce, mobilności załogi i doskonalenia kadry dowódczej w umiejętnościach organizacji działań ochronnych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Pod celą. Życie w sosnowieckim areszcie [ZDJĘCIA]