Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu realizuje projekt, którego celem jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu, depresji oraz agresji. Projekt nosi nazwę roboczą Akademia Ogrodnika.

W projekcie biorą udział osoby z różnego typu dysfunkcjami oraz niepełnosprawnościami (około 10 osób + ich dzieci). Na pomysł projektu wpadli animatorzy, uczestnicy terapii grupowej prowadzonej przez psycholog Agnieszka Przybylską. Terapie odbywały się przy zastosowaniu nowych technologii (np. skype, messenger).

Niestety, długa izolacja źle wpływa na ludzką psychikę. Wielu uczestników podczas terapii w sposób podświadomy pragnęło kontaktu z przyrodą. Uczestnicy terapii wpadli wtedy na pomysł, że w momencie poluzowania reżimu sanitarnego chcieli by stworzyć swój ogród, w którym będą mieli bezpośredni kontakt z przyrodą. Warunkiem jednak było to, aby uczestnicy terapii sami stworzyli swój wymarzony ogród.

Akademia Ogrodnika - fot. MOPS Sosnowiec
Akademia Ogrodnika – fot. MOPS Sosnowiec

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sosnowcu zakupił za kwotę 8 tys. złotych sadzonki kwiatów, krzewy oraz zapewnił teren, gdzie zostanie stworzony ogród. – Obcowanie z naturą, jak i uprawa czy obserwacja przydomowych ogródków oraz balkonów na pewno obniża stres, obniża ciśnienie i poprawia nam samopoczucie. To szczególnie ważne teraz, w tym trudnym czasie w jakim przyszło nam teraz żyć – mówi psycholog Agnieszka Przybyłka.

Wielką zaletą tej akcji było integrowanie różnych środowisk. Pozytywnym przykładem jest udział rodziny romskiej, która od wielu lat współpracuje z MOPS Sosnowiec. – Taka akcja, jak ta, pozwala się bliżej poznać i przełamać stereotypy. Polacy widzą, że nie każdy Rom to złodziej. Potrafimy tak samo, jak reszta społeczeństwa pracować i nie liczyć tylko na zasiłki z MOPS-u. Dlatego będziemy często tu przychodzić, aby spędzać czas przy pielęgnacji ogrodu i integrować się ze społeczeństwem miasta – podkreśla Sylwia Mirga, Romka polskiego pochodzenia i uczestniczka projektu.

Akademia Ogrodnika - fot. MOPS Sosnowiec
Akademia Ogrodnika – fot. MOPS Sosnowiec

Cały projekt terapii zajęciowej o roboczej nazwie Akademia Ogrodnika ma podstawy naukowe. Duńscy naukowcy udowodnili,że kontakt z przyrodą, jej kontemplacja oraz praca w ogrodzie u osób zagrożonych depresją, agresją i innymi dysfunkcjami zmniejsza zagrożenie chorobami psychicznym, aż o 55 proc.