Władze Czeladzi chcą zatrzymać mieszkańców i w ramach programu „Mieszkanie+” planują wybudować 300 mieszkań na wynajem.

Władze Czeladzi chcą zatrzymać w swoim mieście mieszkańców. W jaki sposób? Wybudują około 300 mieszkań na wynajem.

– Kilka dni temu, wspólnie z prezesem CTBS Pawłem Wojtusiakiem podpisaliśmy z Funduszem Municypalnym zarządzanym przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK SA, warunkową umowę inwestycyjną w sprawie wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na budowie w Czeladzi w ramach programu „Mieszkanie+” około 300 mieszkań na wynajem – poinformował burmistrz Zbigniew Szaleniec.

Mieszkania na wynajem w Czeladzi – fot. UM Czeladź
Mieszkania na wynajem w Czeladzi – fot. UM Czeladź

Nowe osiedle mieszkaniowe ma powstać w centrum miasta. Jak przekazują urzędnicy, udział finansowy Funduszu Municypalnego może sięgnąć kwoty 45 mln zł.

– Po wielomiesięcznych przygotowaniach i opracowaniu koncepcji budowy osiedla mieszkaniowego w centrum miasta na tzw. Kondratowiczu oraz remontu i przekształcenia na budynki mieszkalne dawnej szkoły górniczej, a wcześniej internatu na ul. 21 Listopada oraz dwóch starych kamienic przy ul. Kościuszki i Katowickiej, uzgodniliśmy wstępne warunki finansowania tego przedsięwzięcia przez Fundusz Municypalny TFI BGK – dodaje Zbigniew Szaleniec.

Mieszkania na wynajem w Czeladzi – proj. arch. Tomasz Delowski, Anna Małek/CPR Inwestor
Mieszkania na wynajem w Czeladzi – proj. arch. Tomasz Delowski, Anna Małek/CPR Inwestor

Jak podkreśla burmistrz Szaleniec, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze prace związane z przygotowaniem budowy mieszkań mają rozpocząć się już w przyszłym roku. Z programu skorzystają głównie mniej zamożni mieszkańcy, których nie stać na kupno nowych mieszkań.

– Moja determinacja w realizacji tego bardzo skomplikowanego przedsięwzięcia wynika z faktu, że co roku od ponad 20 lat spada nam ilość mieszkańców. Zamożnym mieszkańcom stworzyliśmy możliwość budowy swoich domów na przygotowanych przez miasto działkach lub kupna domów i mieszkań od deweloperów. Niestety mniej zamożni mieszkańcy, a zwłaszcza młodzi ludzie nieposiadający zdolności kredytowej, szukając swego lokum uciekają nam do innych miast, tam wynajmując mieszkania. Budując w Czeladzi mieszkania na wynajem, chcemy nie tylko zatrzymać ten proces, ale także ściągnąć do Czeladzi młodych ludzi z innych miast – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Dostaną mieszkania w zamian za jego remont

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here