Teatr Dzieci Zagłębia otrzymał około 260 tys. zł z MKiDN. – W ramach dofinansowań będziemy realizować kilka projektów, które dotykają przede wszystkim ważnych, współczesnych problemów dzieci i młodzieży. Ponieważ korelacja między teatrem a współczesnym światem jest ogromnie ważna – mówi Gabriel Gietzky, dyrektor TDZ w Będzinie.

Projekty #Dramat-Lubię to!, Lektury obowiązkowe, Pokój opowieści oraz Pamiętnik Rutki Laskier realizowane przez Teatr Dzieci Zagłębia zyskały 260 tysięcy złotych dzięki dofinansowaniom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszy z projektów, czyli #Dramat – Lubię to! realizowany w ramach programu Kultura Dostępna otrzymał 49 tys. zł.

– Projekt zakłada prezentacje pięciu czytań dramatów współczesnych oraz nieznanych tekstów klasycznych w nowoczesnym ujęciu wraz z towarzyszącymi im dyskusjami z młodzieżą, warsztatami z nauczycielami i konkursem. Ma na celu złamanie stereotypu „teatru oderwanego od rzeczywistości” poprzez prezentację np. „Męczenników” Mariusa von Mayenburga, czy „Sam – czyli przygotowanie do życia w rodzinie” Marii Wojtyszko – mówi Gabriel Gietzky, dyrektor TDZ w Będzinie.

Projekt będzie łączył dramaty współczesne, napisane językiem bliskim młodzieży z klasycznym repertuarem dotykającym tematów uniwersalnych (patriotyzm, upadek wartości duchowych i autorytetów), które zaprezentowane zostaną w nowoczesny sposób.

Z kolei 71 tys. zł otrzymał projekt „Lektury obowiązkowe”. W ramach programu zostaną przygotowane premiery spektakli: „Bromba w sieci” Macieja Wojtyczki i „Zorro” Jahnstona McCulleya.

Pierwszy z nich wskazuje na zagrożenia płynące ze świata wirtualnego. Natomiast drugi ma uświadomić najmłodszym widzom, iż odpowiedzialność, szlachetność, dobro i honor są wciąż ważnymi i aktualnymi wartościami, a empatia i umiejętność obrony słabszego mogą być powodem do dumy.

„Pokój opowieści” to kolejny projekt, na który teatr dostał dofinansowanie w kwocie 81 tys. zł. Jego celem jest integracja dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów poprzez działania twórcze odnoszące się do metafory domu – rozumianego jako uniwersalne centrum świata każdego człowieka.

– Odbędą się interdyscyplinarne warsztaty, podczas których zostaną zebrane opowieści osób niepełnosprawnych psychicznie, bezdomnych, dzieci z domu dziecka i seniorów, a następnie wykorzystane do stworzenia książki artystycznej i spektaklu. Kontrapunktem warsztatów będzie działalność społeczna św. brata Alberta i jego poglądy na temat wspierania grup wykluczonych – wyjaśnia dyrektor TDZ.

Wcześniej teatr dostał dofinansowanie w kwocie 58 tys. zł na realizację spektaklu o życiu Rutki Laskier z Będzina, nazywanej polską Anną Frank. Przypomnijmy, że Rutka miała 14 lat, kiedy jej rozpoczynające się dopiero życie II wojna światowa zamieniła z dnia na dzień w piekło. W 1943 roku trafiła do będzińskiego getta. Zamieszkała tam w dawnym domu Polki Stanisławy Sapińskiej na Warpiu.

Przez kilka miesięcy prowadziła pamiętnik, który jest niezwykłym świadectwem holokaustu i dzięki któremu usłyszał o niej cały świat. Na kartkach zwykłego zeszytu, od 19 stycznia do 24 kwietnia 1943 roku, opisywała okupacyjną codzienność, pełną strachu, bólu i gasnącej nadziei.

Próby do spektaklu rozpoczną się 15 sierpnia, premiera planowana jest na 30 września.

Gdzie powinna znajdować się stolica metropolii?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...