Z inicjatywy policji przy sosnowieckiej katedrze stanął pomnik autorstwa prof. Czesława Dźwigaja. Monument dedykowany jest służbom mundurowym i samorządowcom w setną rocznicę odzyskania niepodległości.

Przy sosnowieckiej katedrze stanął 12-metrowy pomnik z orłem w koronie. Ma on w symboliczny sposób uczcić pamięć wszystkich funkcjonariuszy, którzy poświęcili swoje życie służbie. – Tym wspaniałym pomnikiem, zapewniając o naszej wiecznej pamięci, oddajemy hołd mundurowym i urzędnikom Rzeczypospolitej Polskiej. Zarówno tym, którzy polegli stojąc na straży niepodległości kraju, jak i tym, którzy oddali swoje życie poprzez wierną, nierzadko kilkudziesięcioletnią służbę państwową dla ojczyzny – wyjaśniają przedstawiciele kurii.

– Kierowaliśmy się potrzebą docenienia całego środowiska, w tym także rodzin mundurowych. Trzeba pamiętać, że służba państwowa, to nie tylko służba samego funkcjonariusza. To także wyrzeczenia, ograniczenia i ciężar, ponoszone przez całą jego rodzinę. Mamy nadzieję, że pomnik zjednoczy wszystkich, którzy chcą oddać hołd tym właśnie osobom – przekonuje Sonia Kepper z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Pomnik przy sosnowieckiej katedrze ma upamiętniać funkcjonariuszy - for. AR
Pomnik przy sosnowieckiej katedrze ma upamiętniać funkcjonariuszy – for. AR

Początkowo myślano o tablicy, ale ostatecznie sosnowiecka kuria zdecydowała, że obok katedry stanie pomnik. – W 100. rocznicę odzyskania niepodległości funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej Ojczyźnie i społeczeństwie, na wieczną chwałę pamięć i cześć” – czytamy na umieszczonej u podnóża pomnika tablicy.

Pomysł budowy pomnika powstał na początku roku w środowisku kościelnym i policyjnym. Został sfinansowany z środków kościelnych, datków firm oraz parafian i mundurowych – Już na samym początku założono, że budowla ma upamiętniać wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Dodatkowym atutem przemawiającym, za realizacją tego przedsięwzięcia był fakt, że w regionie nie ma podobnego miejsca, w którym można oddać cześć tym, którzy poświęcili życie w trosce o nasze bezpieczeństwo – dodaje Sonia Kepper.

Pomnik przy sosnowieckiej katedrze ma upamiętniać funkcjonariuszy - for. AR
Pomnik przy sosnowieckiej katedrze ma upamiętniać funkcjonariuszy – for. AR

Autorem pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj, wykładowca wydziału rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W jego pracowni powstało ok. 50 pomników Jana Pawła II.

Poświęcenie pomnika zaplanowano na 18 listopada. O godz. 12.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych i urzędników, którzy działali na rzecz naszego kraju. Następnie odbędzie się uroczysty apel poległych. W uroczystościach udział wezmą przedstawiciele Komendy Głównej Policji i komendanci wojewódzcy, służby mundurowe, a także parlamentarzyści, władze państwowe i samorządowe.

Skomentuj przez Facebook

14 KOMENTARZE

 1. A co z pomnikiem, który miał stać na miejscu sralni dla psów miedzy terenem katedralnym a przystankiem autobusowym? W latach osiemdziesiątych ówczesny proboszcz (Weisner?) zbierał kilka lat datki na pomnik (chyba Wyszyńskiego)?

  PS
  Słabo, ktoś parę lat temu, obił czarną blachą kute ogrodzenie od strony Sienkiewicza – skupem złomu zajechało 🙁 Nie dało się iglaków gęsto zasadzić?

 2. Mimo wszystko mają niewdzięczną pracę, czasami naprawdę ich szkoda, często szli do tej pracy bo chcieli i chcą coś zrobić dobrego, niestety praca i cały system często ich przeżuje i wypluje. Dlatego wszyscy co tak plują na nich powinni się najpierw spojrzeć na siebie.

  • Do policji się idzie jak się jest ostatnią ofermą która nic nie potrafi w życiu zrobić 😀 to są największe przygłupy i najgorsze ofermy 😀 nawet matury nie trzeba mieć żeby być psem, stąd ta ich wieczna frustracja przy każdej kontroli 😀 taki człowiek wie że jest psem i każdy nim gardzie 😀

  • Pacyfikowanie z uśmiechem na ustach ludzi którzy protestują przeciwko rządowi łamiącemu prawo i Konstytucję trudno zaliczyć pod chęć robienia czegoś dobrego. Nawet Milicja się tak nie zeszmaciła jak Policja. Dostali psiej grypy a jak dali im kasę to znowu wrócili na PiS-owską smycz.

 3. Ależ wstrętnie to wygląda!
  Po cóż taka pokręcona, kolorowa mozaika z kostki brukowej?!
  Po cóż ta 12 metrowa gigantomania?!
  Po cóż taki tandetny niby murek z niby cegły?!

 4. Chciałbym przypomnieć, że żyjemy w państwie świeckim. Funkcjonariusze, urzędnicy i samorządowcy nie poświęcili życia służbie żadnemu Bogu tylko ojczyźnie i społeczeństwu. Taki pomnik powinien być ulokowany w jakimś parku, skwerze, przy jakimś urzędzie, ale na pewno nie przy kościele katolickim. Pomnik w żaden sposób nie powinien odwoływać się do żadnej religii i do żadnego Boga. Co mają powiedzieć rodziny osób niewierzących i innych wyznań poległych w służbie Ojczyźnie. Komenda Miejska nigdy nie powinna wyrazić zgody na powstanie takiego pomnika w takiej formie. Policja to nie zakon katolicki!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here