W środę, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 roku Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada dniem wolnym od pracy. Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy. Jedna z poprawek skreślała preambułę ustawy, druga usuwała sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest „uroczystym Świętem Narodowym”, proponując w to miejsce zapis, że dzień ten jest „Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Trzecia poprawka z zaproponowanych przez Senat usuwa artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe

Ustawę podpisał prezydent, a następnie została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że jej przepisy weszły w życie w czwartek.

Zgodnie z przyjętą przez posłów poprawką, 12 listopada centra handlowe czy duże sklepy będą nieczynne. Za ladą mogą stanąć jedynie właściciele czy ich członkowie rodziny. Zgodnie z ustawą pracować będą publiczne szpitale i apteki, piekarni, cukiernie, stacje paliw, kwiaciarnie czy sklepy z pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi, a także placówki pocztowe.

Zakaz sprzedaży nie obowiązuje także w sklepach na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych oraz w środkach komunikacji miejskiej.