W środę, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 roku Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada dniem wolnym od pracy. Za projektem ustawy głosowało 233 posłów, 105 było przeciw, 77 wstrzymało się od głosu.

Senat zaproponował trzy poprawki do ustawy. Jedna z poprawek skreślała preambułę ustawy, druga usuwała sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest „uroczystym Świętem Narodowym”, proponując w to miejsce zapis, że dzień ten jest „Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Trzecia poprawka z zaproponowanych przez Senat usuwa artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe

Ustawę podpisał prezydent, a następnie została w środę opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że jej przepisy weszły w życie w czwartek.

Zgodnie z przyjętą przez posłów poprawką, 12 listopada centra handlowe czy duże sklepy będą nieczynne. Za ladą mogą stanąć jedynie właściciele czy ich członkowie rodziny. Zgodnie z ustawą pracować będą publiczne szpitale i apteki, piekarni, cukiernie, stacje paliw, kwiaciarnie czy sklepy z pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi, a także placówki pocztowe.

Zakaz sprzedaży nie obowiązuje także w sklepach na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych oraz w środkach komunikacji miejskiej.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

    • Chyba indolencję i partactwo polityków, niezależnie od przynależności partyjnej. Całe to, pożal się borze, świętowanie, oparte na udowadnianiu swoich racji jest idealną kwintesencją stanu umysłowego tych baranów.

  1. Ktoś może mi napisać, czy jest organizowany dzień niepodległości w Sosnowcu,bo na tym nędznym portaliku cisza,normalnie szok!!! Czyżby prezydent Chęciński nic nie zaplanował,zorganizował w związku z 100 rocznicą hm…

    • Zajrzyj na stronę Urzędu Miasta. 🙂 Uroczystości zaczynają się na Maczkach już kolo 9.00. By nie rzecz że tradycyjnie i od zawsze, choć miały na początku lokalny charakter, taki naprawdę lokalny .

      • Postkomunistyczne? Haha a które nie jest? Nienawidzi polskości? Przykłady! Sosnowiec jak gruba większość miast nie należy do najdalej na wschód wysuniętego landu niemieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here